Te produkty możesz trzymać w zamrażarce tylko miesiąc. Jak długo przechowywywać mrożonki?
Zamrozić można praktycznie wszystko: od gotowych dań, przez jajka, masło, chleb, aż po warzywa i owoce. Mrożonki można robić samemu albo kupić gotowe w sklepie. Czy wiesz, jak długo można trzymać w zamrażarce poszczególne produkty? Niektóre terminy są naprawdę krótkie.
Jak długo trzymać mrożonki?
Ściągę dotyczącą przechowywania popularnych produktów w zamrażarce opracowali specjaliści z Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Ważne: w przypadku mrożonych mięs trzeba pamiętać, że mięso w dużych kawałkach można przechowywać dłużej, niż to porcjowane.
Oto rekomendowany przez FDA czas przechowywania różnych mrożonek:
- 1-2 miesiące: wędliny (także w plasterkach), pasztety, kiełbasy, otwarte konserwy mięsne,
- 2-3 miesiące: gotowane potrawy mięsne z wieprzowiny i wołowiny), nuggetsy z kurczaka, gulasze i zupy z mięsem oraz warzywami, otwarte konserwy rybne, mięsne buliony,
- 3-4 miesiące: surowe podroby, mięso mielone,
- 4-6 miesięcy: świeże owoce morza, gotowane ryby, gotowane potrawy z kurczaka,
- 9-12 miesięcy: świeże warzywa i owoce,
- 9 miesięcy: porcjowane kurczaki i indyki,
- 1 rok: całe kurczaki i indyki, surowe jajka bez skorupki (można mrozić też osobno białka i osobno żółtka), chleb.
Jak bezpiecznie przechowywać mrożonki?
Aby mrożonki były bezpieczne do spożycia, warto pamiętać o kilku zasadach. Temperatura w zamrażarce powinna być stała (minimum -18 stopni Celsjusza). To dlatego nie należy wkładać do zamrażarki ciepłych produktów (mogą częściowo rozmrozić inne, co może doprowadzić do namnażania bakterii). Nie należy też wrzucać produktów do zamrażarki luzem: pakuj je w torebki lub pojemniki i na każdym zawsze napisz datę mrożenia. Raz rozmrożonych produktów nie wolno powtórnie zamrażać.